Haber Detayı
18 Mart 2021 - Perşembe 02:49
 
BEYŞEHİR, 'BİRLİĞİ'Nİ GÖSTERİNCE, AKAN SULAR DURUYOR!
''Su akar, Beysehirli bakar'' sözü artık tarih oldu...
Gündem Haberi
BEYŞEHİR, 'BİRLİĞİ'Nİ GÖSTERİNCE, AKAN SULAR DURUYOR!

Regülatör kapakları yeniden kapatılacak, Beyşehir Gölü'nden BSA kanalına su akışı kesilecek
BEYŞEHİR, 'BİRLİĞİ'Nİ GÖSTERİNCE, AKAN SULAR DURUYOR!
Beyşehir Gölü'nden regülatör kapaklarının açılarak BSA Kanalı'na Mart ayında su akışına Beyşehir'den yükselen tepkiler, Konya'da da geniş yankı buldu.
Bu yıl yetersiz yağışlar ve kuraklık nedeniyle su seviyesi istenilen seviyelere bir türlü ulaşamayan Beyşehir Gölü'nden, tarımsal sulama mevsimi olmamasına rağmen BSA kanalına su bırakılmaya başlanması üzerine Beyşehir'de toplumun her kesiminden tepkiler yükseldi.
Sosyal medyadan artan tepkiler üzerine Beyşehir'in siyasileri, yöneticileri ve sivil toplum örgütleri de harekete geçti.
Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, AK Parti İlçe Başkanı Recep Elkin, MHP İlçe Başkan Vekili Ahmet Karagöz, Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Oktay Kaçar, Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi Başkanı Memduh Göner, Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt, Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ağralı'dan oluşan heyet, biraraya gelerek Beyşehir Birliği'ni temsilen Konya Valisi Vahdettin Özkan'ı ziyaret etti.
Heyeti valilikte kabul eden Özkan'a, Beyşehir Gölü'nden regülatör kapaklarının Mart ayında açılarak BSA kanalına su akışı yapılmasından Beyşehir bölgesinde duyulan rahatsızlık dile getirildi.
Beyşehir Gölü'nün su seviyesinin yağış yetersizliği ve kuraklık nedeniyle içerisinde bulunduğu olumsuz durum Vali Özkan'a aktarılırken, bölgenin bu konudaki hassasiyetlerine de dikkat çekildi.
Beyşehir Gölü'nün son dönemde su doluluk oranı yönünden kritik bir sürecin eşiğinde bulunduğuna vurgu yapılarak, açılan regülatör kapaklarının kapatılması talebinde bulunuldu.
Alınan bilgiye göre, Vali Özkan da, Beyşehir Gölü su seviyesinin BSA kanalına su akışından daha fazla zarar görmemesi için regülatör kapaklarının yeniden kapatılması konusunda ilgili kuruma gerekli talimatı vereceğini belirtti.
Buluşmada alınan karar doğrultusunda, regülatör kapaklarının en kısa sürede kapatılmasının sağlanacağı sözünün alınması, Beyşehir heyetini de memnun etti.
Heyetten yapılan ortak açıklamada, "Sayın Valimizin konu hakkındaki hassasiyetlerimize yaklaşımı, ilgi ve alakasından dolayı teşekkür ediyoruz." ifadelerine yer verildi.
 
Rıza ÖNSES/Beyşehir
Kaynak: Editör:
Etiketler: BEYŞEHİR,, 'BİRLİĞİ'Nİ, GÖSTERİNCE,, AKAN, SULAR, DURUYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı