Yazı Detayı
15 Ekim 2014 - Çarşamba 13:17
 
Tek icraatı kitap basmak, onu da beceremedi
Şakir AKSÖZ
sa32@hotmail.com
 
 

Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç ile ilgili eleştirilerim üzerine bazı arkadaşlar sık sık "neden böyle" yaptığımı sordular? Eleştirilerim hiçbir zaman şahsi olmadı, hizmet vizyon üzerinden oldu.
 
Isparta’nın turizm ve kültür potansiyelinin çok yüksek olduğunu, bu potansiyelini harekete geçirecek birincil kurumun Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü olmasına rağmen, müdür beyin üretmediğini, vizyonu olmadığını belirterek eleştiriler yaptık.

Müdür bey küstü, Allah'ın selamını dahi vermez duruma geldi. Benim için sorun yok. Sorun Isparta için vardı. Sayın Kılıç, mevcut çalışma şekli ile özelikle Isparta turizminin gelişmesinin önündeki engeldir. Bu benim görüşümdür ve Isparta kamuoyu da bana göre aynı görüştedir.

Katılırsınız - katılmazsınız ama müdür beyi yaklaşık 10 yıldır görev yaptığı il müdürlüğü görevinde Isparta kültür ve turizmine "gereksiz veya lazım olmayan" bir bina dışında hiçbir katkı sunmamış, bana göre işgal ettiği koltuk nedeniyle engel de olmuştur.

"Ne Var Ne Yok?" programında yaptığımız eleştirilerde, yaptığı tek işin Isparta’ya katkısı az olacak kitap basmak olduğunu, bastığı kitaplarında bir işe yaramadığını söyledik.

Eleştirilerimize bazı arkadaşlar ve izleyicilerimiz:"Kitaba karşı mısınız ?" diye cevap verdiler. Tabi biz güldük - geçtik. Bugün gelinen noktaya bakın. Tek icraatı kitap basmak olan bir il müdürünün bastırdığı kitaplarda büyük skandala imza atıldı. Hata olur, yanlış olur, gözden kaçan noktalar olabilir. Bunlar hayatın içinde, eşyanın tabiatında var. Ancak hatayı çalışan, üreten yapar. Vizyon ortaya koyamayan, bürokratik işlemler dışında başka farklı bir icraatı olmayanların hata yapması normal karşılanmaz.

Hata yapılır ama telafisi olmayan hataların bedeli ödenir. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümün bastırdığı kitapla yer alan fotoğraf ve konu öyle hassas bir konu ki bunun "özrü" olmaz. Sayın Abdullah Kılıç, nasıl bir bahane ortaya koyacak, bu durumu nasıl izah edecek merak ediyorum. Bu hatanın bir tek izahı var aslında: Erdemli bir şekilde istifa etmek. "Zaten beceremiyordum, en küçük işi de elime - yüzüme bulaştırdım" diyebilmek.

Sayın Müdür bunu yapmaz ama Türkiye'nin hassas bir döne-minde, böyle hassas bir hatayı Bakanlık ve üst düzey yöneticiler affetmedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Isparta Valiliği soruşturma başlattı.

Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olumlu icraatları, çalışmaları ve Isparta kültür-turizmi ile yerel ve ulusal basında gündeme gelmedi ama skandal bir işle gündeme geldi. Bütün bunlar daire müdürlerinin, bürokratların ne derece önemli olduğunu, bir ile ne kadar etki yaptıklarının göstergesidir.

Şakir H. AKSÖZ

 
Etiketler: Tek, icraatı, kitap, basmak, onu, da, beceremedi
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı