Yazı Detayı
19 Şubat 2018 - Pazartesi 11:07
 
SİYASETTE 3 BİLİNMEYENLİ DENKLEM
Hakan YAMAN
hakan_yaman32@hotmail.com
 
 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin hükümete her konuda verdiği destek herkesçe malum!...

Özellikle 2019 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Milli ittifaktan bahseden ve Cumhurbaşkanı sayın R. Tayyip Erdoğan’a destek vereceğini açıklayan Bahçeli’nin bu açıklamaları sonrasında her iki siyasi partinin kurmayları bir araya gelerek Milli ittifak üzerine çalışmışlar ve sonucu genel başkanlarına iletmişlerdi.

Şimdi gözler Erdoğan ile Bahçeli’nin yeniden bir araya gelerek milli ittifakın içeriğini konuşarak sürece son şeklini vermeleri ve kamuoyuna açıklamalarını bekliyor.

AKP ve MHP kurmaylarının ittifakla ilgili yaptıkları toplantılarda ittifakın genel seçimlerin dışında yerel seçimleri de kapsayabileceğini açıklamalarından sonra şimdi gözler Ülke genelinde il, ilçe ve beldelerde nasıl bir yol izleneceği, kimlerin aday gösterileceğine çevrildi!...

Erdoğan ve Bahçeli’nin milli ittifaktaki kararlılığı sonrasında siyasi kulislerde de Genel seçimlerden ziyade yerel seçimler konuşulmaya başladı.

Nereye gitsek, kimin yanına otursak 2019 yerel seçimlerinde nasıl bir yol izleneceği sorusu ile karşılaşıyoruz.Siyasette üç bilinmeyenli denklem başlığı ile kaleme aldığım bu yazımda gelin konuyu biraz açalım ve sokaktaki vatandaşın neler konuştuğunu ve neler düşündüğünü hep birlikte analiz edelim.

1- MHP ve AK parti Isparta Merkezde ittifak adayı olarak mevcut başkanı Y. Ziya Günaydın’ı aday gösterir mi?

2- Plan-Bütçe komisyonu başkanı Sayın S. Sadi Bilgiç’in bir daha adını ağzıma almayacağım dediği Başkan Günaydın’ın adaylığına karşı çıkar mı?

3- AK Parti İl Başkanı Osman Zabun’un da sürekli eleştirdiği Y. Ziya Günaydın’ın adaylığına destek verir mi?

4- AK Partinin karşı çıktığı Y. Ziya Günaydın’ın yerine MHP başka bir isim ortaya atar mı (Örneğin il başkanı İsa yalçın)

5- İki gün önce grup toplantısına katılan, genel başkanları Bahçeliyi genel merkezde ziyaret eden başkan Günaydın ve meclis üyelerinin bu ziyaretlerinde Bahçeli’nin desteğini arkasına aldıkları bir süreçte bahçeli milli ittifakta Günaydın’ın adaylığının dışındaki her seçeneğe karşı çıkar mı?

6- Mevcut başkan Günaydın’ın yerine başka bir isim üzerine anlaşmaları halinde Günaydın bir başka partiden aday olur mu?

7- Milli ittifakın adayına karşı muhalefet tek bir aday üzerinde gizli ittifak oluşturur mu? (2014 seçimlerinde Günaydına destek verdiğini açıklayan CHP gibi)

8-MHP-AKP ittifakının dışında kalan partiler ortak bir aday çıkartır mı?Evet, bu sorular çoğaltılabilir. Sokaktaki vatandaşların konuştuğu ve cevabını büyük bir merakla beklediği sürecin başında konuşulan konular bunlar.bir başka konu ise Isparta’nın büyük yada bütünşehir olup olmayacağı. 30 Mart’a kadar süre var. Bu süreden sonraki kararlar 2019 seçimlerini etkilemiyor, bir sonraki seçime kalıyor.Muhtemelen Isparta mevcut hali ile yerel seçimlere katılacak.

Yazımın başında da ifade ettiğim gibi MHP ve AK partinin komisyonları milli ittifak üzerine çalışmalarını yaptılar ve Genel başkanlarına sundular.

Şimdi gözler Erdoğan ile Bahçeli’nin bir araya gelip anlaşmalarına kaldı.Milli ittifak genel seçimlerde sıkıntı yaratmaz, ama yerel seçimlerde cevabını arayacağımız soruların çözümü sırasında büyük sıkıntılar doğuracağa benziyor.

Ankara’da, siyasetin merkezindeki milli ittifak, yerele indiği zaman Ankara’daki kadar güçlü değil, Anadolu’da hala MHP ile AK Parti arasındaki çekişme, rekabet devam ediyor.

En canlı örneği de Isparta’da yaşanıyor.Benim en çok merak ettiğim ise bugün birbirlerine laf sokanlar, birbirlerine tahammül göstermeyen ve bir araya gelmeyenler yarın olası milli ittifakta nasıl kol kola girip seçim çalışmaları yapacaklar, nasıl birbirleri için oy isteyecekler doğrusu çok merak ediyorum.

Bir sporcunun Milli takıma seçilebilmesi için, yani o sporcunun milli olabilmesi için çok başarılı, yetenekli olmasının yanı sıra, şaibesiz, çalışkan, ahlaklı ve dürüst olması gerekmiyor mu?

Milli ittifakı da küçümsememek gerekir. Adı üzerine ülkenin bekası ve geleceği için atılan bu adımda siyasetin en tepesindekiler fedakarlık yapıyorsa, yerelde de aynı fedakarlık ve olgunluk bekleniyor.

Isparta’nın geleceği için en hayırlısı ne ise o olsun.

Benim matematiğim zayıftır, üç bilinmeyenli denklemi çözemem. Çözebilen varsa bize de göstersin!...

Kaynak: SİYASETTE 3 BİLİNMEYENLİ DENKLEM - HAKAN YAMAN

 
Etiketler: SİYASETTE, 3, BİLİNMEYENLİ, DENKLEM,
Haber Yazılımı