Haber Detayı
17 Şubat 2021 - Çarşamba 13:53
 
Vali Seymenoğlu Seleukeia Sidera Antik Kenti’nde İncelemelerde Bulundu
Vali Seymenoğlu Seleukeia Sidera Antik Kenti’nde İncelemelerde Bulundu
Isparta Haberi
Vali Seymenoğlu Seleukeia Sidera Antik Kenti’nde İncelemelerde Bulundu

Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu çalışma ziyareti kapsamında Atabey ilçesini ziyaret etti.
Vali Seymenoğlu Atabey ilçesi Bayat köyü sınırları içerisinde yer alan Seleukeia Sidera Antik Kenti’nde incelemelerde bulunarak Kaymakam Göksu Bayram ve köy muhtarı Davut Doğan’la birlikte antik kenti gezdi.
Seleukeia Sidera Antik Kentinde Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bilge Hürmüzlü Kortholt başkanlığında kazı çalışmaları yürütülüyor.
Antik Kentte Hellenistik Dönem’e ait yapılarından biri tiyatrodur. Kentin doğusunda anakaya şekillendirilerek oluşturulan kare planlı ve on kiriş yuvası bulunan alanın bir kaya kutsal alanı olabileceği düşünülmektedir. Kentte üç Nekropolis alanı bulunmaktadır. Bunlardan en korunmuş olanı Akropolisin kuzeybatı yamacındaki geniş nekropolis alanıdır. Bu alan Kuzey Nekropolisi olarak adlandırılmaktadır ve Roma İmparatorluk Dönemi’ne ait ana kayaya oyulmuş oda, sanduka ve tonozlu tipteki mezarlara sahiptir. Seleukeia Sidera Antik Kenti’nin yaklaşık 3.5 kilometre güneydoğusunda ise Taş Kemer Mevki Büyük Kemer Ovası’nda kentin ihtiyaç duyduğu suyun kente ulaştırılabilmesi için kullanılan künkler ve su kemerine ait kalıntılar bulunur.
Ardından ilçe kaymakamı Göksu Bayram ile birlikte köy konağına gecen Vali Seymenoğlu burada Bayat Köyü Muhtarı Davut Doğan’nın köyle ilgili istek ve taleplerini dinledi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Seymenoğlu, Seleukeia, Sidera, Antik, Kenti’nde, İncelemelerde, Bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı