Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 12:03
 
VALİ’DEN ISUBÜ’YE: BÖYLE GİDERSE KADÜK KALIRSINIZ
Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Süleyman Demirel Üniversitesi'nin bölünmesi ile kurulan Isparta Uygulamalar Bilimler Üniversitesine yönelik önemli açıklamalarda bulundu
Eğitim Haberi
VALİ’DEN ISUBÜ’YE: BÖYLE GİDERSE KADÜK KALIRSINIZ

ISUBÜ'nün artık SDÜ ile tatlı bir rekabet içerisinde olması gerektiğini belirten Vali Seymenoğlu, "aksi takdirde kadük kalırsınız" dedi.

Ekonomi Kampüsünde gerçekleştirilen İl Koordinasyon Toplantısında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nin yapacağı yatırımlarla ilgili sunum yapıldı. Rektör İbrahim Diler'in Ankara'da olması sebebi ile sunumu yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Cenk Bayrakçı, 2020 yılı için 11 milyon lira ödeneklerinin olduğunu söyledi.
Rektör Yardımcısı Bayrakçı'nın bu açıklamaları üzerine toplantıya başkanlık yapan Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu ise ISUBÜ'ye yönelik önemli açıklamalarda bulundu.
ISUBÜ'ye tahsis edilen eski devlet hastanesi bölgesinde biran önce yatırımların hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Seymenoğlu, " ISUBÜ'yü artık ayağa kaldırmak lazım 11 milyon bütçemiz var diyorsunuz. Ankara'da bunun çalışmasını yapıp, bunun bütçesini artırabilirdiniz. Bir ilçe ve belde belediyesinin bütçesi bu kadar. 2020'yi yer tartışmalarıyla ıskaladık
Kampüs mü olacak, şehir kampüsü mü olacak? onu bir netleştirin. Şehrin ortasında 50 bin metre karelik bir yer var. eski devlet hastanesinin bulunduğu yer. Keşke belediye burayı bize verseler diyordur. Başkan beye de söylüyorum orası kıymetli bir yer. Ama burayı üniversiteye tahsis etmişiz. En azından oraya 2 fakülte veya 1 büyük fakülte olabilir. Keşke bunu 2020'de önerebilseydik. 2020 yatırım programına ek falan yapılabilir mi? bunun çalışmasını yapmak lazım" dedi.
* "2020'Yİ 11 MİLYON TL BÜTÇE İLE GEÇİRİRSENİZ BÜYÜK KAN KAYBEDERSİNİZ"
ISUBÜ'nün 11 milyon lirayla 2020'yi geçirdiği takdirde büyük bir kan kaybedeceğini belirten Vali Seymenoğlu, " Aksi takdirde ISUBÜ 11 milyon lirayla 2020'yi geçirdiği takdirde büyük bir kan kaybedersiniz. Bakın SDÜ durmuyor çünkü. Bir taraftan hastane yapıyor diğer tarafından başka işler yapıyor. Bende istiyorum ki tatlı bir rekabete girilsin. Bir üniversiteden ayrılıyorsanız, ayrıldığınız üniversiteye rakip olabilecek bir hale getirmeniz lazım. Yoksa kadük kalırsınız. Yani öyle devam eder" diye konuştu.
* "BENİM BAŞKANLIK YAPACAĞIM TOPLANTI İLE YER SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ"
ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler'in Ispartalı iş insanlarını katkıları ile fakülte ve myo binalarının yapılmasını istediğini söyleyen Isparta Valisi Seymenoğlu, "Yapan yapsın ama yapmıyor işte. O yüzden bunu mutlaka kıt da olsa devlet kaynakları ile yapmak lazım" ifadelerini kullandı.
Vali Seymenoğlu açıklamasında şu görüşlere yer verdi: " Birileri gelsin bir şey yapsın, eyvallah. Yapan yapsın ama yapmıyor işte. Isparta'da sağ olsun hiçbir işadamı da gelip, İbrahim Hoca hep onu söylüyor. Yani olmuyor işte. Hiç bir işadamı gelip üniversiteye bir meslek yüksekokulu yapayım. Demiyor ki. O yüzden bunu mutlaka kıt da olsa devlet kaynakları ile yapmak lazım. Önümüzdeki günlerde benim başkanlığımda bir toplantı yapıp, bunu öyle ya da böyle çözeceğiz. Üniversiteden alacağımız yer varsa onu alacağız. Merkezde yer varsa onu tahsis alacağız. Önce yer problemini çözmek lazım ki ardından yatırım programlarına teklifte bulunmak lazım."
* "BURASI MÜLKÜNÜZ, ARTIK SİZİN ADIM ATMANIZ LAZIM"

Vali Seymenoğlu'nun açıklamaları üzerine söz alan Rektör Yardımcısı Bayrakçı, merkezdeki meslek yüksek okullarını eski devlet hastanesinin bulunduğu alana taşıyacaklarını anlattı. Vali Seymenoğlu da "Oradaki esnaflarda oranın canlanmasını istiyoruz. Üniversite diye yola çıkıldı. Bu eğitim binalarının yapılmasını hedefliyoruz. Güzel olur. Burası sizin mülkünüz. Artık sizin adım atmanız lazım" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ’DEN, ISUBÜ’YE:, BÖYLE, GİDERSE, KADÜK, KALIRSINIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı