Haber Detayı
22 Ağustos 2013 - Perşembe 12:16
 
Dr. Kağan Ayanoğlu'nun Köşe Yazısı "UFUK…"
Düz arazide veya açık denizde, gökle yerin birleşir gibi göründüğü yer.
Yaşam Haberi
Dr. Kağan Ayanoğlu'nun Köşe Yazısı

Ufku olmayan bir yerde yaşıyorsanız ve ufku olmayan insanların yönetiminde iseniz ne hayal kurarsınız, ne de bir yenilik yaparsınız. Ama yine de daima daha iyiye özenir, daha iyiyi istersiniz. Durağan yerlerde, durağan hayat sürmeyi seven insanlar aslında hep süreğen, hareketli hayatlara özenir. Bir türlü kendilerine yardım edecek ufku geniş insanlar bulamazlar, bu nedenle umutsuzdurlar. Umutsuzluk hastalık gibi yayılır ve ortamı bir rehavet kaplar. Herkes hareketsizlikten yakınır ama kimse hareket etmek istemez. Bu olay bir döngü haline gelir zamanla. İşte o zaman umutsuzluğun, rehavetin, şikayetin, memnuniyetsizliğin, kinin, anlayışsızlığın, tuzak ve hesapların, fakirliğin, mutsuzluğun yani ufuksuzluğun hakimiyetinde yaşamaya başlarsınız. 

Ufku olan insan hayal kurar, yenilikçidir, çalışma saati yoktur, yapacağı ve yaptığı işe kendini adar. Ufku olan insan için para hep ikinci plandadır. Ufku olmayan yerde, bu insanlar işgüzar olarak nitelendirilir. Ufku olan insan tuzak kuramaz, sinsilik yapamaz, kin güdemez, hırsız değildir. Ufku olan insan saf insandır, samimidir, yaradana inanır, yaradılana insan ya da hayvan olsun saygı duyar, hizmet eder, anı yaşar. Ufku olan insan bazen alay konusudur, bazen kahraman. Ufku olan insan arada-derede yaşamayı sevmez, silik bir hayat süremez, üretmeden duramaz.
Onlara daima s*ktiret denilir. Sana ne, sen işine baksana. Ya hu bu benim işim zaten dese de diğerleri söylediklerini duymazdan, yaptıklarını görmezden gelirler. Hatta yaptıkları ve yapmak istedikleri bazıları için risk olarak görüldüğünden, bazı egemen güçler tarafından elden geldiğince engellenirler. 

Ufku olan insanlar, ya ufku olan yerde ya da ufku olan eğitmenlerle ve okuyarak ufka bakmayı öğrenirler. Bu yetenek genetik değildir, bulaşıcı değildir, zararlı değildir, geçici değildir. Çoğunlukla kendi başlarına bela, diğerlerine hizmet ve umut şeklinde yansır. Ufku bakan ve geleceğe dair güzel hayaller kurar, hayalleri ile güzele olana ulaşmak için yaşarlar.

Tüm insanlarımız için ufka bakmayı öğrenmeyi diliyorum.

Dr. Kağan Ayanoğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Düz, arazide, açık, denizde, gökle, yerin, birleşir, göründüğü, yer
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Dr. Kağan Ayanoğlu'nun Köşe Yazısı
Yorumlar
Haber Yazılımı