Haber Detayı
03 Mart 2020 - Salı 13:34
 
Türkiye'deki göllerin yüzde 60'ı kurudu, doğal doku yok oluyor!
Su Politikaları Deneği’nin hazırladığı rapora göre Türkiye’nin gölleri hem iklim değişikliği hem de kir nedeniyle kurumaya yüz tutmuş durumda. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘’Göller ve Sulak Alanlar Eylem Planı’’ kapsamında Van, Tuz, Manyas, Mogan ve Sapanca göllerindeki tahribata dikkat çekilmişti.
- Haberi
Türkiye'deki göllerin yüzde 60'ı kurudu, doğal doku yok oluyor!

Su Politikalar Deneği’nin sunmuş olduğu ‘’Doğal Göller ve Sulak Alanlardaki Su Yönetimi Sorunlarımız ve Çözüm Önerileri’’ başlıklı raporda da, 300’e yakın gölün 60’ının kuruduğu özellikle belirtildi.

Doğal doku yok oldu!
‘’Kirlilik nedeniyle neredeyse tüm göl alanları doğal dokusunu kaybetti. Türkiye’nin bir zamanlar beşinci büyük tatlı su gölü olan Akşehir Gölü tamamen kurumuş, doğal göl özelliklerini kaybetmiş, kış aylarında su birikintisi haline gelmiştir.

Beyşehir gölü 26 metreden 6 metreye, Eğirdir gölü 14 metreden 5 metreye düşmüştür. Avlan, Seyfe, Kulu, Sarıgöl, Yarışlı, Kurugöl, Kırkpınar, Acıgöl, Uyuz, Suğla, Meke, Güvenç, Sasam, Kocagöl, Karagöl, Hotamış Sazlığı ve Küçük göl de ise su seviyeleri çok azalmıştır. Ülkemizdeki doğal göller ve sulak alanlarda karşılaşılan başlıca problemler su miktarındaki azalmalar, biyolojik çeşitliliklerin tehdit altında olması ve su kalitesindeki bozulmalardır. Tescilli olarak 76 adet sulak alan bulunmasına rağmen sadece 24'ünün sulak alan su yönetim planı mevcuttur. Göllerin izinsiz kullanımını ve kirletilmesini önlemeye yönelik yasal mevzuat düzenlenmeli.’’

İklim değişikliğinin etkisi büyük
Türkiye’de doğal ve insan kaynaklı nedenlerle ekolojik ve hidrolojik olarak olumsuz etkilere maruz kalan doğal göl ve sulak alanların sayısının her gün arttığına değinilen raporda, "Göllerdeki nitelik ve nicel olarak koşulların bozulması, ağırlıkla iklim değişimine bağlı olarak meteorolojiktir. Diğer bir ifade ile sıcaklığın buna bağli olarak da buharlaşmanın artması, yağışın düşmesi ile göllerin hidrolojik dengesi giderek bozulmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'deki, göllerin, yüzde, 60'ı, kurudu,, doğal, doku, yok, oluyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı