Haber Detayı
13 Ağustos 2013 - Salı 14:22
 
Tmo, Bu Yıl Arpa Alımı Yapmadı
TMO'nun 2013 yılı hasat sezonunda ne kadar hububat alımı yaptığı netleşti. Alınan bilgilere göre
Tarım Haberi
Tmo, Bu Yıl Arpa Alımı Yapmadı

TMO'nun 2013 yılı hasat sezonunda ne kadar hububat alımı yaptığı netleşti. Alınan bilgilere göre TMO Türkiye genelinde 206 bin 814 ton makarnalık buğday, 1 milyon 442 bin 628 ton ekmeklik buğday ve 182 bin 657 ton emanet alım olmak üzere toplamda 1 milyon 649 bin 443 ton alım yaptı. TMO Konya Şubesi ise, 123 bini peşin, 33 bini emanet olmak üzere toplamda 160 bin ton buğday alım yaptı. TMO bu yıl arpa, yulaf ve çavdar alımı yapmadı. Piyasadaki fiyatlar daha yüksek olduğu gerekçesiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arpa alım fiyatı açıklamamıştı. Çiftçi, bu yıl arpa, yulaf ile çavdarını tüccara satmak zorunda kaldı.

Özellikle Şarkikaraağaç’lı çiftçiler arpasını Tüccar’a satmak zorunda kaldı.

ALIMDA 15 BİN TONLUK ARTIŞ VAR

TMO, 2012 yılında 311 alım noktasında aldığı 1 milyon 634 bin ton buğday karşılığında üreticilere 1 milyar 37 milyon TL ödeme yapmıştı. Ayrıca 149 bin ton da buğday emanet alımı gerçekleştirmişti. TMO bu yıl 1 milyon 649 bin 443 ton alım yaptı. Böylece TMO'nun alımında 15 bin tonluk bir artış yaşandı. Ülkemizde 2013 yılı hasatı, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık nedeniyle geçen yıla göre daha erken başlamıştı. Hasat; arpada 30 Nisan'da Şanlıurfa'da, buğdayda ise 10 Mayıs'ta Adana'da Konya Ovası'nda ise 15 Haziran'da başlamıştı. Toprak Mahsulleri Ofisince 2011 yılında alımı yapılan ekmeklik buğdayların ortalama protein oranı yüzde 11,7 iken 2012 yılında bu oran ortalama  yüzde 12,9'a yükselmişti. 2013 yılında hasatın devam ettiği yörelerde ekmeklik buğdayların protein oranının geçen yıl seviyelerinde, süne oranının ise geçen yıldan çok daha düşük olduğu gözlendi.

RANDEVULU SİSTEMDEN RANDIMAN ALINDI
Alınan bilgiye göre üreticilerin uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla TMO'nun bu yıl ilk kez uygulamaya koyduğu Randevulu Alım Sistemi başarılı oldu. Randevu alan bilinçli çiftçiler ve kamyoncular sıra beklemedi. Bu yıl ofislerin önünde ise uzun araç kuyrukları görülmedi. Sistem ile peşin alımlar, randevulu ve randevusuz olarak, emanet alımlar ise tamamen randevulu olarak gerçekleştirildi. Randevulu üreticiler ürünlerini sıra beklemeden aynı gün içerisinde, randevusuz üreticiler ise işyerlerinde sıraya girerek teslim etti. Ayrıca edinilen bilgiye göre randevulu sistem ile sıra beklemenin olmaması nedeniyle nakliye fiyatlarında da kısmi bir düşüşün yaşandığı ifade edildi. Pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapıldı. Emanet alımlar, geçici alım merkezleri hariç tüm depolarda yapıldı.

DESTEKLEMELER DEVAM EDİYOR
2012 yılında 665 TL/Ton olarak açıklanmış olan müdahale alım fiyatı, 2013 yılı için Anadolu Kırmızı Sert (AKS) Ekmeklik Buğday için Ton başına 720 TL olarak belirlenmişti. Bu fiyatlara ilave olarak, bu yıl da Bakanlık tarafından ton başına 50 TL prim ödemesi ile gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destek ödemeleri yapılacak. Buğday için ton başına 50 TL olan prim ödemesi, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için de yapılacak. TMO alım fiyatları belirlenirken; devir stoku, üretim miktarı, maliyet, iç ve dış piyasa fiyatları, enflasyon, refah payı ve üretimin sürdürülebilirliği dikkate alındı. TMO, satışlarına 1 Kasım 2013 itibariyle başlayacak olup söz konusu tarih için AKS buğday satış fiyatı 810 TL/Ton olarak belirlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TMOnun, 2013, yılı, hasat, sezonunda, ne, kadar, hububat, alımı, yaptığı, netleş
Yorumlar
Haber Yazılımı