Haber Detayı
12 Aralık 2017 - Salı 14:58
 
Şarkikaraağaç'lı Afra Kansere ikinci çalımı atmak istiyor
Aydın'da meme kanseri olan annesinin taburcu edildiği gün lösemi olduğunu öğrenen üniversite öğrencisi Afra Rabia Demirel’e, yeterli donör adayı olmadığını için kendi kök hücresinden ilik nakli yapıldı.
Yaşam Haberi
Şarkikaraağaç'lı Afra Kansere ikinci çalımı atmak istiyor

8 ay önce yapılan ilik nakli ile hayata yeniden tutunan ve üniversiteye geri dönen Demirel’in geçen ay hastalığı nüks edince, tekrar hasta yatağına düştü. Ağır bir tedavi sürecine giren Demirel’in sağlığına kavuşması sürecinde gereken ilik nakli için uygun donör arıyor. Ailesi ve arkadaşları sosyal medyada başlattıkları kampanya ile vatandaşları donör olmaya davet ediyor. 
ANNESİ İLE AYNI KADERİ PAYLAŞTI 
Efeler ilçesinde meme kanseri olan annesi Beylühan Demirel’e tedavi sürecinde en büyük desteği veren 23 yaşındaki Afra Rabia Demirel, annesinin taburcu olduğu gün amansız hastalığa yakalandığını öğrendi. Annesinin taburcu işlemlerini yaptırırken vücudundaki kırmızı beneklerden dolayı kan testi yaptıran Demirel’in, lösemi hastası (kan kanseri) olduğu anlaşıldı. Annesi ile aynı kaderi paylaşan Demirel, kendisi gibi ilik nakli bekleyenler için ‘Umut ol kan ver’ kampanyası başlattı. Yaklaşık 5 ay süren kemoterapi tedavisinden olumlu sonuç alınınca Afra’ya ilik nakli yapılmasına karar verildi. Ancak yeteri kadar donör adayı olmadığı için ilik bulunamadı. 
KENDİ KÖK HÜCRESİNDEN NAKİL OLDU 
Afra, kendi kök hücresinden yapılan ilik nakliyle yeniden hayata tutundu. Hayatına yeni bir sayfa açan Afra, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ın desteğiyle, Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde misafir öğrenci olarak eğitim hayatına tekrar başladı. Her şey Afra için çok güzel giderken sinsi hastalık yeniden baş gösterdi. Lösemi hastalığı nüks eden Afra, Adnan Menderes Üniversitesi Hematoloji Bölümü’ne tedavi için hasta yatağına yattı. Afra’nın hastalığının nüks etmesine çok üzülen arkadaşları, uygun donör adayının bulunması için sosyal medyada bir kez daha kampanya başlattı. 
"YAŞAMAK İSTİYORUM" 
Sağlığına kavuştuğuna sevinirken amansız hastalığın pençesine tekrar düştüğünü belirten Afra Rabia Demirel, “Şu an hastanede binlerce hasta gibi uygun donör bulunmasını bekliyorum. Lütfen insanlarımız duyarsız kalmasın. Sadece 3 tüp kanla donör adayı olunuyor unutmayın. Yaşamak istiyorum” dedi.
3 AY İÇERİSİNDE İLİK NAKLİ OLMALI 
Anne Beylühan Demirel ise, kızı Afra’nın kritik tedavi sürecinden geçtiğini belirterek, “Afra 9 ay önce kendi kök hücresinden nakil olmuştu. Sağlığına kavuşmuş, üniversite eğitimine başlamıştı. Fakat hastalığı yeniden nüksetti. Tedavisine yeniden başlandı. Şimdiki tedavisi yanıt verirse üç ay içerisinde dışarıdan nakil olması gerekiyor. Uygun donör aranıyor. Kızım için uygun dönürün bulunmasını bekliyoruz. İnşallah kızım ilik nakli ile tekrar hayata tutunacak” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şarkikaraağaç'lı, Afra, Kansere, ikinci, çalımı, atmak, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı