Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 14:59
 
MHP'den Ak Parti'ye Eleştiri "Hani Devlet Desteği İle Yapılacaktı?
Milliyetçi Hareket Partisi Şarkikaraağaç Belediye Meclis Üyelerinden hem eleştiri, hem destek...
Siyaset Haberi
MHP'den Ak Parti'ye Eleştiri

İşte o açıklama; 

21 05 2019 Tarihinde Şarkikaraağaç belediye meclisi 990 kwe güneş enerjisi santralı yapım işi için iller Bankası ek Kredi kullanımı gündem maddesi ile toplanmıştır. yapılan toplantıda daha önceki dönemde güneş santrali yapımı için iller Bankası'ndan 1 milyon TL kredi tutarı tahsil edilmiş olduğu aynı iş için iller Bankasından 5 milyon 112 bin TL ek Kredi kullanımı konusunda meclisten Belediye Başkanı sayın İsa çarkacının yetkilendirilmesi istenmiştir.
MHP meclis grup olarak proje hakkında ve iller Bankasından çekilecek kredi hakkında bir bilgiye sahip olmadığımız ve konu ile ilgili bilgilendirme isteğimiz üzerine Belediye Başkanı isa çarkacı tarafından
 

1) Yapılacak projenin tamamen İller Bankası kredisiyle yapılacağı.
2) Proje Toplam maliyetinin 6 milyon civarında olduğu.
3) Çekilecek kredinin 7 yıl aylık taksitleri ödeneceği ve geri ödeme olarak toplamda net bilmemekle beraber 8 milyon civarında bir ödeme yapılacağı.
4) projenin yıllık ortalama bazında aylık 140 bin TL civarı bir getirisi olacağı.Kredi kesintisinden sonra belediyeye 40 bin TL civarı bir getirisi olacagı bilgisi verildi.
MHP meclis grubu olarak proje hakkında detaylı bir bilgiye şimdi sahip olduk. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan mahalli seçimler öncesinde yapılan programlarda sanki devlet desteği ile yapılacak, Parası hazır bir proje gibi sunulmuş ve algı yapılarak halkımıza yanlış bilgilendirme yapılmıştır seçim zamanında yapılan bu algının takdirini ilçe halkımıza bırakıyoruz.
Şarkikaraağaç için faydalı olacağını düşündüğümüz tüm projeleri destek olacağımızí daha önceden beyan etmiştik .Fakat Yapılan bu projenin devlet desteği ile değil Belediyenin kendi imkanlarıyla vatandaşlardan alınan vergiler, harçlar,su parası gibi gelirler den yapılacağı anlaşılmıştır. İktidarın gücünün proje yapımında proje hibe desteği değil sadece kredi çekmekte kullanılacağı,seçim öncesi yapılan algı ile sanki devlet desteği ile yapılıyormuş propagandasının seçim kazanmak için yapıldığı anlaşılmaktadır.
Proje hayata geçtiğinde belediye için elektrik gideri yüksek olan su pompalarının elektrik maliyeti düşeceğinden ve ülkemizde yaşanan ekonomik krizden dolayı Vatandaşlarımızın ödeme zorluğu çektiği bir gerçektir.MHP meclis grubu olarak su ücretlerinde indirime gidilmesi konusunda Meclise teklif sunacağımızı beyan ederek.Bu teklifimize AKP gurubunun da desteklerini beklemekteyiz.
Çekilecek bu krediye önceden çekilmiş bir milyon TL ve yatırımın bitmek üzere olması nedeniyle iktidar gücünden faydalanılarak bir hibe yolunun olmadığı anlaşılması üzerine, uzun vadede belediyemize ekonomik katkı sağlayacağı düşünülerek
Sayın belediye başkanı İsa çarkacı ya yetki verilmesini uygun gördük.
Gönül isterdi ki bu yapılan proje hibe desteği ile yapılmış olsun.İktidarın gücünü kullanarak değil Belediyenin kendi imkanlarıyla yapılacak olan projenin ilçemize hayırlı olmasını dileriz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP'den, Ak, Parti'ye, Eleştiri, "Hani, Devlet, Desteği, İle, Yapılacaktı?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı