Haber Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 22:14
 
Hızlı Tren’i Başbakan’a Taşıdılar…
Hızlı Tren’i Başbakan’a Taşıdılar…
Isparta Haberi
Hızlı Tren’i Başbakan’a Taşıdılar…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in geçtiğimiz ay yaptığı Hızlı Tren Hattı güzergâhının Isparta üzerinden geçeceği açıklaması Burdurluları tedirgin etti. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker Başbakan Binali Yıldırım’a Yüksek Hızlı Tren projesi hakkında yazılı soru önergesi verdi.

Ulaştırma Bakanlığı’nın Isparta ve Burdur’dan da geçecek olan Eskişehir-Afyonkarahisar-Antalya Hızlı Tren Hattı güzergahını daha rantabıl bulduğu için Isparta-Ağlasun-Bucak-Antalya'ya kaydırması nedeniyle şehirde oluşan endişe artarak devam ediyor. Bilindiği gibi bu konuda geçtiğimiz günlerde komşu il Burdur’da ‘Yüksek Hızlı Trenin Burdur Merkezden geçmesini istiyorum’ adlı imza kampanyası başlatılmıştı. 

BURDURLULAR DURUMDAN ÇOK RAHATSIZ OLDU 

CHP Milletvekili Mehmet Göker: AKP Hükümeti Yüksek Hızlı Tren Projesi'nde Burdur’u gözden çıkartırsa bu kimseye sürpriz olmayacaktır.   AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik: 1/25000'lik haritanın tamamlanmak üzere. Konu ile ilgili çalışmalar sürüyor. Ortada kesin bir ve proje henüz yok. Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç: Hızlı Tren hattının Isparta üzerinden Bucak-Antalya güzergahında yapılacağı doğrudur, bilgimiz var. Ankara-Eskişehir-Afyonkarahisar-Isparta-Burdur-Antalya Hızlı Tren hattı yıllardır konuşuluyor. Tren güzergahının Burdur üzerinden Bucak-Antalya'ya ulaşacağı biliniyordu. Ulaştırma Bakanlığı'nın projeyle ilgili en rantabıl hat olarak Burdur-Bucak üzerini gördüğü söyleniyordu. Isparta'nın da yakından takip ettiği Hızlı Tren Projesi'nin Burdur-Bucak üzerinden geçeceği hiç bir zaman konu edilmedi. Isparta kamuoyunun bu konuda üzerinde durduğu husus trenin nerede duracağı idi. Hem siyasiler hem sivil toplum örgütleri hızlı tren için Isparta ve Burdur'a ortak istasyon yapılmasını, bunun için de Gümüşgün bölgesinin uygun olacağı tavsiyesinde bulunmuşlardı. Isparta kamuoyu hızlı treninin Burdur-Bucak üzerinden geçeceğine inanmışken sürpriz bir gelişme yaşandı. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Hızlı Tren bombasını patlattı, kentte ortalığı karıştırdı. Göker'in iddiasına göre, Hızlı Tren güzergahında Burdur bay-pass edildi, Antalya'ya ulaşım Isparta merkez ile Ağlasun-Bucak üzerinden gerçekleşecek. 

BURDUR BY-PASS MI EDİLİYOR? 

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker'in Hızlı Tren ile ilgili yaptığı açıklama dört gündür kent gündemindeydi. İnternet haber siteleri ve basın kuruluşları Milletvekili Göker'in açıklamalarına yer verdi, Burdur'un by-pass edildiği iddialarını gündeme getirdi. İşte o açıklama:  "Burdur’dan da geçtiği varsayılan Yüksek Hızlı Tren projesinin uzun yıllardan beri gündemde olduğu ve bununla ilgili fizibilite çalışmalarının yapıldığını tüm Burdur kamuoyu yakından takip etmektedir. 2017 yılının Şubat ayında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Eskişehir’in Yüksek Hızlı Tren ile Afyonkarahisar üzerinden Antalya’ya bağlanmasını önemsediklerini ve bununla ilgili çalışmanın yapılacağını söylemişti. Ardından Temmuz ayında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından Antalya- Burdur- Isparta yüksek hızlı tren güzergâhının belirlendiğini ve uygulama projelerinin başlayacağını belirtmişti. Ancak son günlerde Antalya-Burdur-Isparta Yüksek Hızlı Tren güzergâhının durumu ile ilgili kamuoyunda bizi endişelendiren bazı bilgiler dolaşmaktadır. Söz konusu bilgilere göre Afyon’dan gelen hattın Üniversitenin ve Tugayın bulunduğu Burdur merkezinin by-pass edilerek, Isparta üzerinden Burdur’un Bucak ilçesinden geçeceği ve Antalya’ya ulaşacağı konuşulmaktadır. Bununla birlikte Burdur hattının da uzun zamandan beri yolcu taşımacılığına kapalı olması bu bilgiyi adeta teyit eder niteliktedir. Diğer taraftan, Afyon’a bağlı 7. Bölge Müdürlüğü’nün altında faaliyetlerini sürdüren Burdur Garı’nın, Müdürlük seviyesinden Şefliğe dönüştürülmesi hakkında 26 Mayıs 2017 tarihinde verdiğim soru önergesinin cevapsız bırakılması şimdi daha anlamlı hale gelmiştir.  Tüm bunlar alt alta sıralandığında, AKP Hükümeti Yüksek Hızlı Tren Projesinde Burdur’u gözden çıkartırsa bu kimseye sürpriz olmayacaktır.   Burdur halkı olarak umuyoruz ki AKP hükümeti Burdur halkına böyle bir yanlış yapmaz." 

BURDUR HIZLI TREN OLAYINI BAŞBAKAN’A KADAR GÖTÜRDÜ 

Bu konuda Burdur önceki gün bir adım daha atarak konuyu Başbakan’a kadar götürdü. CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Başbakan Binali Yıldırım’a Yüksek Hızlı Tren projesi hakkında yazılı soru önergesi verdi. Burdur’dan geçtiği varsayılan Yüksek Hızlı Tren projesinin tüm Burdur kamuoyu tarafından yakından takip edildiğini söyleyen Göker; “Afyon’dan gelen hattın Üniversitenin ve Tugayın bulunduğu Burdur merkezinin by-pass edilerek, Isparta üzerinden Burdur’un Bucak ilçesinden geçeceği ve Antalya’ya ulaşacağı konuşulmaktadır. Kasım ayında konu üzerine açıklama yapan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Hızlı Tren Hattı güzergâhının Isparta üzerinden geçtiği doğrudur, bilgimiz var” diyerek konuyu açıklığa kavuşturmuştur. CHP’li Vekil, “Son olarak 6. Olağan AKP İl Kongresi için Burdur’a gelen Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar’dan gelen hızlı trenin Isparta-Burdur arasından Antalya’ya ineceğini ve projelerin devam ettiğini belirterek; Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Isparta-Burdur-Bucak-Antalya Yüksek Hızlı Tren Projesi ile ilgili çalışmalar ne aşamadadır? Isparta ile Burdur arasında olduğu belirtilen bu yer neresidir? Söz konusu proje Burdur merkezden geçecek midir? TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Isparta Milletvekilinin söylediği gibi midir?” sorusunu yöneltti. 

BU KONUDA ŞEHİRDE İMZA KAMPANYASI BİLE YAPTILAR 

Bilindiği gibi, geçtiğimiz ay yaşanan gelişmelerin ve Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in Yüksek Hızlı Tren hattının Burdur merkezden geçmeyeceğini, Isparta üzerinden Bucak’a bağlanacağını ve oradan da Antalya’ya bağlanacağı konusunda duyumların olduğunu ifade etmesinin ardından Milletvekili Göker, Change.org isimli sanal kampanya sitesinden ” Yüksek Hızlı Trenin Burdur Merkezden geçmesini istiyorum…” adlı kampanya başlatmıştı. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hızlı, Tren’i, Başbakan’a, Taşıdılar…,
Yorumlar
Haber Yazılımı