Haber Detayı
20 Mart 2018 - Salı 21:25
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hayal Projesi 1 Yaşında
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hayal Projesi 1 Yaşında
Sağlık Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hayal Projesi 1 Yaşında

Türkiye’de yaşanan sağlık dönüşümünün öncüsü olarak Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda Akfen İnşaat tarafından yapımı üstlenilen ve hizmetleri verilmeye devam edilen Isparta Şehir Hastanesi’nin birinci kuruluş yılı görkemli bir törenle kutlandı.

Vatandaşları ücretsiz olarak beş yıldızlı otel standartlarında sağlık hizmeti ile buluşturan Isparta Şehir Hastanesi ilk yılında 1 milyon 58 bin kişiye poliklinik hizmeti verirken, 2 bin 374 doğum gerçekleştirdi. Hastanede 42 bin 543 ameliyat sağlanırken, 3 milyon 522 bin laboratuvar testi yapıldı.

Türkiye’de son yıllarda yaşanan sağlık dönüşümü atılımında öncü olarak kabul edilen Kamu - Özel İşbirliği (PPP) modeli ile hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesi faaliyete geçmesinin 1’nci yılını törenle kutladı.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda 1 milyar 150 milyon liralık yatırımla Akfen İnşaat tarafından yapımı üstlenilen ve hizmetleri verilmeye devam edilen Isparta Şehir Hastanesi’nde sağlıkta konfor en üst düzeye çıkarılırken, muayene ve ameliyat için sıra beklemek tarih oldu. Vatandaş da ücretsiz olarak beş yıldızlı otel standartlarında sağlık hizmeti ile buluştu.

Isparta Şehir Hastanesi’nde gerçekleştirilen 1’nci yıl törenine Isparta Valisi Şehmuz Günaydın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Isparta Millletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Şehir Hastaneleri Daire Başkanı Sayit Çelebi, Akfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Akın, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü İlker Hüseyin Çarıkcı, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan vekili  Ahmet Tural ile Isparta İlçe Belediye Başkanları ve çeşitli illerin Sağlık Müdürleri katıldı.

“KARDİYOVASKÜLER CERRAHİ

AMELİYATLARI DA BAŞLIYOR”

Törende konuşan Isparta Şehir Hastanesi Başhekimi Feridun Ruşen Keskin, 1 yıllık süre içerisinde daha önce diğer hastanelerde bulunmayan yeni birimlerinin açılmasıyla başta Isparta olmak üzere çevre illere de hizmet vermeye başladıklarını söyledi. Kısa zaman içerisinde kardiyovasküler cerrahi ameliyatlarına aktif olarak başlayacaklarını ve 24 yataklı ek yoğun bakım ünitesini de hizmete alacaklarını kaydeden Keskin, “İnsan odaklı, birey ve toplum sağlığını en üst düzeyde koruyan,  sağlık sorunlarına zamanında uygun ve etkili çözümler üretmeyi hedeflemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ISPARTA’NIN SEMBOLÜ 

Isparta Valisi Şehmuz Günaydın ise Şehir Hastanesi’nin Isparta’nın sembolü haline geldiğini belirterek, “Birçok büyükşehir varken, şehir hastanesi yapımında Isparta’nın bu şehirlerin önüne geçmesi bizim için bir gurur vesilesi” dedi. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı kapsamında son yıllarda sağlık yatırımlarına bütçeden 112 milyar TL ayrıldığına dikkat çeken Günaydın, “Bu birçok Avrupa ülkesine göre çok büyük bir rakam. Bizim sağlıkta insanımıza ne kadar değer verdiğimiz açıkça ortaya çıkıyor. Son yıllarda yapılan düzenlemelerle artık hiçbir vatandaşımız bu hizmetten yoksun değil” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN İLK 5 ŞEHİR

HASTANESİ ARASINDA”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç de törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de sağlıkta dönüşümün önemli bir adımı olan Şehir Hastaneleri projesinin üçüncüsü olarak hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesi’nin gururunu yaşadıklarını söyledi. Bilgiç, “Şehir Hastaneleri, ülkemizi sağlık alanında yapılan hizmetleri, kat edilen mesafeleri ile dünyanın gıpta ile izlediği bir noktaya getirmiştir. Artık çağdaş ve modern hastanelerimizde, her türlü ileri teknolojik donanımları ile son derece çağdaş ve modern bir sağlık hizmeti alma sürecini yaşıyoruz” dedi.

Isparta Şehir Hastanesi’nin ilk arazi tahsisinin 2004 yılında 70 dönüm üzerine 400 yataklı bir devlet hastanesi olarak planlandığını ifade eden Bilgiç, “Aradan geçen zamanda alan 200 dönüme ulaştı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından şehir hastaneleri projesi gündeme geldi ve biz ‘Neden Isparta’da Şehir Hastanesi olmasın?’ dedik. Türkiye’de ilk 5 hastane arasında Isparta’yı dahil ettik” dedi.

BİLGİÇ’İN ANKETİNDEN ŞEHİR HASTANESİ ÇIKTI 

Milletvekili Bilgiç, geçtiğimiz haftalarda kentte yaptırdığı bir anketten de söz ederek, “şehir merkezinde bir anket yaptırdım. Hükümetimizin en çok hangi yatırımlarından, hangi hizmetlerinden memnunsunuz? Diye sorduk. Yüzde 95 Şehir Hastanesi çıktı. Bu beni bir taraftan memnun etti, ama bir taraftan da üzdü. Çünkü, KYK yatırımlarımız, barajlar, göletler, Kara Havacılık Okulu ve daha bir çok yatırım ne yazık ki görünmüyor. Ama Şehir Hastanemiz herkesin takdirini, beğenisini kazandı. Bu anlamda burada hizmet veren bütün personeli de kutluyorum” dedi.  

59 MİLYON DEĞERİNDE 8 YENİ PROJE 

Süreyya Sadi Bilgiç, 2018 yılında 59 milyon lira değerinde 8 proje hayata geçirmeyi planladıklarını, Akfen İnşaat tarafından Haziran ayında 4 bin kişilik öğrenci yurdunun tamamlanarak Kredi ve Yurtlar Kurumu’na teslim edileceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından katılımcılara plaketleri takdim edilerek, Isparta Şehir Hastanesi’nin 1’nci yıl pastası kesildi.

 

İŞTE 1 YILIN BİLANÇOSU 

- 1 milyon 58 bin kişiye poliklinik hizmeti verildi.

- 307 bin hastaya acil serviste müdahale edildi.

- 3 milyon 522 bin laburatuvar testi yapıldı.

- 36 bin 822 kişiye yataklı tedavi hizmeti sağlandı.

- 1138 kişiye anjiyo işlemi uygulandı.

- 42 bin 543 ameliyat gerçekleştirildi.

- 2374 doğum gerçekleşti.

- 50 bin ultrason çekildi.

- 3900 kişi fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinden hizmet aldı.

- 45 bin MR çekildi.

- 42 bin 457 tomografi hizmeti verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan’ın, Hayal, Projesi, 1, Yaşında,
Yorumlar
Haber Yazılımı