Haber Detayı
11 Temmuz 2018 - Çarşamba 16:44
 
Almanya'da NSU davasında karar açıklandı
Almanya'da 5 yıldır süren dönerci cinayetleri davası olarak bilinen NSU davasında sona gelindi. Son yılların en önemli davası olarak nitelenen ve sekiz Türk, bir Yunan ile bir Alman polisi seri cinayetlerle öldüren Neo-Nazi grubun davasında karar açıklandı. Hayatta kalan son sanık ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.
Gündem Haberi
Almanya'da NSU davasında karar açıklandı

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde 5 yılı aşkın süredir devam eden davaya bakan heyetin başkanı Manfred Götzl, 438. duruşmada kararı açıkladı.
 
Mahkeme heyeti, NSU’nun işlediği cinayetlerde ve diğer suçlarda suç  ortaklığı yapan ve terör örgütü üyesi olan Zschaepe’ye ömür boyu hapis cezası verdi.
NSU terör örgütüne yardım ve yataklıktan suçlu bulunan Ralf  Wohlleben'e 10, Andre Emminger'e 2,5 ve Holger G.'ye 3 yıl hapis cezası  verildi.
 
Dava sürecinde suçunu itiraf eden Carsten S. gençlik yasalarına  uyarınca 3 yıl hapisle cezalandırıldı.
 
Salonda izleyici olarak bulunan neonazilerin, savcılığın 12 yıl hapis  cezası talep ettiği Andrea Emminger'in 2,5 yıla mahkum edilmesini alkışlaması,  mahkeme heyetinin tepkisini çekti.
  
Duruşmadan notlar
 
6 Mayıs 2013'te başlayan ve Almanya'da İkinci Dünya Savaşı’ndan  sonraki en uzun mahkeme süreçlerinden biri olan NSU davasının son duruşmasını  izlemek üzere bazı izleyiciler, gece 22.00'de sıraya girdi.
 
Duruşmayı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa YeneroğluBerlin  Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül, Münih Başkonsolosu  Mesut Koç, Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici, İslam Toplumu Milli Görüş  Genel Sekreter Yardımcısı Ali Kızılkaya, Bavyera Eyaleti Başkanı Peter Küspert de  izledi.
 
Siyah bir kıyafet giyen baş sanık Zschaepe'nin avukatıyla sohbet  ettiği görüldü.
 
Duruşmayı neonazi olarak bilinen Lutz Giessen, Peter Rausch ve  Christian Ruasch da izleyici locasından takip etti. Neonazilerin siyah kıyafetler  giymeleri dikkati çekti.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Almanya'da, NSU, davasında, karar, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı