İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Ak Parti’den Vali Özkan’a Ziyaret
Ak Parti’den Vali Özkan’a Ziyaret
Haber Detayı
03 Eylül 2013 - Salı 11:54
 
“Nereye kadar gidecek?
Ramazan Bayramının ardından besicilerde gözler Kurban Bayramına çevrildi. Ancak,
Tarım Haberi
“Nereye kadar gidecek?

Ramazan Bayramının ardından besicilerde gözler Kurban Bayramına çevrildi. Ancak, besiciler başta Saman ve yem fiyatları olmak üzere geleğe umutla bakamıyor. Yüksek girdi fiyatları nedeniyle zor durumda olduklarını ifade eden  Besici İsa Çolak; "Ne sattığımız hayvanlar, ne de süt para ediyor. Aldığımız pahalı, sattığımız ucuz. Böyle nereye kadar gidecek?" dedi.

 

Isparta'da hasat döneminin geçtiğimiz günlerde sona ermesi ile birlikte kilosu 50 kuruş, balyası 6 lira olan Samanın, aynı geçen yıl olduğu gibi bu yılda kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kilosu 1 lirayı bulma endişesi besicileri kara kara düşündürüyor.

ÇOLAK; "GEÇEN YIL YAŞADIĞIMIZ

ZORLUĞU BU YIL YAŞAMAK İSTEMİYORUZ"

Merkez Yazısöğüt Köyünde Büyükbaş Hayvan Besiciliği yapan İsa Çolak,  besicinin durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirterek, devletin hayvancılık konusundaki desteklerinin artırılması gerektiğini söyledi. Çolak, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; "Bilindiği gibi normalde balya fiyatı 4 ila 6 TL arasında değişen Saman, geçtiğimiz yıl üretimi az olmasından dolayı daha hasat döneminde balyası 8 liraya kadar çıkmıştı. Bu fiyatlar hasat mevsiminin bitimi ile birlikte 12 ila 14 liraya çıktı. Bu durum kış mevsiminde ise 18 ila 20 TL'ye kadar fırlayacağını düşünüyorum. Bu da aynı geçen yıl yaşadığımız zor günleri tekrar yaşamamız anlamına geliyor.

"GİRDİLERDEKİ YÜKSEKLİK DÜŞÜNÜLMELİ"

Öte yandan, Yem fiyatları ise aynı şekilde artarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yaz aylarında bir çuval yem 34 - 36 TL dolayında iken bugün 44 liraya kadar yükselmiş durumda. Biz besicilerin et ve süt üretimi için ana madde kabul edilen ve mecburen almak zorunda olduğumuz bu saman ve yem fiyatlarının yüzde yüzlere varan oranlarda artamsı bizi son derece zor durumda bırakmıştır. Çünkü, besicilerin girdi fiyatlarında böylesine fayatlar yükselirken et ve süt fiyatlarında ise hiçbir kayda değer artış olmamıştır. Hatta, belli bir sürede süt fiyatlarında düşüşe gidilmiştir. O zaman bende şunu soruyorum. Madem ki, süt fiyatlarını düşürüyorsunu. Saman ve yem fiyatlarını da düşürün. 

"İTHAL ETK OLAYI BİR DAHA TEKRARLANMAMALIDIR”

Böyle giderse, ahırdaki hayvanları bir bir keseceğiz. Ben burada devletin hayvancılık politikasının yanlış olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü, geçtiğimiz yıllarda devlet bizlere 2 yıl ödemesiz, 7 yıl ödemeli Damızlık Hayvan satışı yaptı. Bizde bu hayvanları alarak besicilik ve süt üreticiliği işine girer girmez ise et ithalatını serbest bıraktı. İşte bu biz besicilere en büyük darbe oldu. Devlet olarak bir tarafta hayvancılığı geliştirmek için vadeli hayvan satacaksınız, bir tarafta ise et ithalatını serbest bırakacaksınız. Böyle tezat olur mu?

“BESİCİYE YARARLI ÇALIŞMALAR YAPILSIN”

Bilindiği gibi, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Et'te KDV indirimine gidildi. Kargas Et'teki KDV oranı % 18'den % 1'e indirildi. Ama bu durum etin satış fiyatında herhangi bir indirim sağlamadı. Et yine bildiğimiz fiyattan satılmaya devam etti. Peki ne oldu. Aradaki farkı kasaplar aldı. Yani, bu vergi indirimi üreticiye yani biz besicilere fayda getirmedi. Vatandaşa da fayda getirmedi. Kasaplara fayda getirdi.

“ALDIĞIMIZ PAHALI, SATTIĞIMIZ UCUZ”

Bir hayvan büyütülüp kesime gelinceye kadar yaklaşık 2,5 ila 3 bin TL arasında saman ve yem yiyor. Hayvanı aldığımız ücret ile ona baktığımız ve yaptığımız harcamaları da ekleyerek satmaya kalktığımızda satamıyoruz. Hayvan elimizde kalıyor. Devlet hep olaya tüketici penceresinden bakıyor. Hiç üretici penceresinden bakmıyor. Yem pahalı, saman pahalı ama hayvan ucuz. Saman ve Yem fiyatlarının her geçen gün artması yüzünden besiciler elindeki hayvanları elden çıkarmanın gayreti içine girdi.

"ET İTHALATI ACİLEN DURDURULMALIDIR"

Süt şuanda 80 ila 85 kuruş civarında. Biraz önce anlattığım olumsuzluklar düşünüldüğünde Süt şuanda en az 1 TL olmalıdır. Ama değil. Devlet, süte 60 kuruşluk destek veriyor. Biz destek istemiyoruz. Süte destek vermek yerine girdi fiyatlarını düşürsünler ve et ithalatına son versinler. Burada çözüm, et ithalatının acilen durdurulmasıdır" dedi.

“BESİCİ DE BU ÜLKEYE VERGİSİNİ VEREN BİR İŞLETMECİDİR”

Besici İsa Çolak, besicilerin iflas etmesi halinde sadece kendileri değil, çevresindekilere de olumsuz yansıyacağını belirterek; "Ben, besiciliği küçük işletme halinde yapıyorum. Devletin yanlış hayvancılık politikası yüzünden batarsam 15 bin TL'lik bir kaybım olur. Ama bu işe yani hayvancılığa milyonlarca lira yatıranlar var. Eğer, büyük işletmeler batarsa bu kişilerin zararı milyonlarca lira olacaktır. Bu da ülke hayvancılığı adına hiç de hoş bir durum olmayacaktır. Bu olumsuzluk sadece batan kişiye değil, onun çalıştırdığı işçilerin işsiz kalmasına, yemciye, samancıya, kısacası tüm çevresine de yansıyacaktır. Yani kendisi zarar eden besici, çevresinin de zarar etmesine neden olur. Bu durum bu kadar açık ve nettir.

“GÖZÜMÜZÜ KURBAN BAYRAMINA ÇEVİRDİK”

Bilindiği gibi Ramazan ayı ve dolayısıyla müteakiben Ramazan Bayramını idrak ettik, biz besiciler şimdi gözü önümüzdeki Kurban Bayramına çevirdik. Zira, bu bayram bizler için çok önemli. Bir yıl boyunca verdiğimiz emeklerin karşılığını alabilirsek Kurbman Bayramında alacağız.

“ET FİYATLARINA YAPILAN MÜDAHALE YERİNDE”

Ancak, geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda et yine para etmezse biz perişan oluruz. Bu konuda son zamanlarda et fiyatlarının dengelenmesi konusunda Türkiye Et ve Süt Kurumu’nun yaptığı çalışmaları takdirle karşılıyorum. İnşaallah, bu çalışmalar etkili olur ve besicinin sattığı hayvan para eder ve hiç olmazsa geçen yılın zararını karşılayacak bir satış yaparız” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ramazan, Bayramının, ardından, besicilerde, gözler, Kurban, Bayramına, çevrildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı